Rubriky
Krnov

Nachmelená opice, Krnov

Pivovar Nachmelená opice
Pivovar Nachmelená opice

Pivovar s netradičním názvem Nachmelená opice pochází z Krnova. Pokud ho ještě neznáte, v následujícím textu se dozvíte to nejdůležitější.

Nachmelená opice – rodinný podnik pod taktovkou mladé generace

 
Slezské město Krnov se nachází nedaleko Bruntálu a Opavy v Moravskoslezském kraji. A právě to se stalo domovem minipivovaru (tj. podniku s maximálním výstavem 10 000 hektolitrů za rok) s názvem Nachmelená opice.

Ten za sebou v porovnání s ostatními konkurenty nemá tak dlouhou historii, neboť vznikl teprve v roce 2015. Svoje působiště našel v areálu bývalé textilky Karnola.

Vaření piva se v tomto případě chopili dva mladí zakladatelé Michal a Jirka. Vůdčí osobností celého projektu se stal Michal Kuřec společně s rodinou Valentů. Kuřec je nejen jedním ze spolumajitelů, ale taktéž působí ve funkci vrchního sládka.

Nachmelená opice je tak víceméně o rodinný podnik. Právě zmíněná rodina Valentových totiž vlastnila halu v bývalé místní textilce. Tím hlavním, kdo dále dodal potřebné know-how, se stal právě Michal Kuřec. Tomu kromě mládí a elánu nechyběly už ani zkušenosti. Obor totiž vystudoval, ale působil i jako technolog ve skupině Pivovarů Lobkowicz. Práce ve velkém pivovaru ho však neuspokojila, proto se rozhodl, že se vydá vlastní cestou.

Pivovar Nachmelená opice
Pivovar Nachmelená opice – West Coast IPA, 15%

Nachmelená opice – opičí symbolika nejen v názvu


Na vysvětlenou ke svérázně vyznívajícímu názvu dodávají zakladatelé jednoduše tolik: Opice proto, že člověk z opice pochází. A nachmelená právě proto, že se takto člověk po požití piva cítí. Jistě navíc nejsme daleko, když tento název můžeme považovat i za slovní hříčku související s obratem „mít opici“, k čemuž dochází v případě nadměrné konzumace alkoholu.

Tím se zakladatelé značky symbolicky odtrhli od v Čechách převažující pivní tradice, neboť zvykem je v této sféře hlavně pojmenovat podnik podle místa nebo v návaznosti na historickou kontinuitu. Právě vydařený marketing je tím, co na značce poutá. Majitelé Nachmelené opice ho opět realizují primárně v rodinném kruhu za přispění svých přátel.

Opice se pak dostala nejen do názvu, ale stala se i symbolem celé značky a součástí její vizuální identity. Výrazem „opice“ nazývají majitelé značky i jednotlivé své produkty.

Technologie pivovaru Nachmelená opice


V portfoliu se objevují spodně kvašená piva českého typu. Značka se však nebrání i modernímu pojetí pivovarnictví v podobě svrchně kvašených piv typu ale, stout nebo saison.

Co se týče používaných technologií, pro stáčení je využívána automatická myčka a plnič sudů, manuální plnič lahví a PET. Součástí celého výrobního procesu je i kompresor, systém chlazení, sanitační stanice a další pokročilé technické zázemí.

S produkcí minipivovaru Nachmelená opice se lze setkat převážně v multipípových podnicích nebo na festivalech. Lahvová piva pořídíte přímo prostřednictvím vlastního e-shopu. Od léta 2020 mohou zákazníci taktéž zamířit do nové prodejny.

Produktové portfolio pivovaru Nachmelená opice

Pivovar Nachmelená opice
Pivovar Nachmelená opice

Mezi milovníky craft beers tedy řemeslných piv jsou piva z Nachmelené opice zvláště oblíbené. Nutno dodat, že se jedná o cílovou skupinu, do které patří i samotní zakladatelé. Popularitu si tato piva totiž setrvale udržují hlavně mezi mladšími zákazníky.

Ke stálicím náleží v první řadě jedenáctka světlý ležák, dále čtrnáctka IPA a dvanáctka Sun APA. V rámci produktových inovací, které jsou pro udržení zájmu klientely jednoznačně nutné, se objevují každotýdenní speciály. Ty ale v globálu tvoří pouze asi 10 %.

Co si pod takovým speciálním pivem představit? V rámci tohoto segmentu například v roce 2022 Nachmelená opice nabídla svrchně kvašenou desítku s názvem Cyklopice nebo nealko IPA free, které je zajímavé tím, že se stalo vůbec prvním nealkoholickým pivem v portfoliu podniku.

Pivovar Nachmelená opice - IPA free
Pivovar Nachmelená opice – IPA free

Pivovaru, který se tak bezesporu velmi úspěšně „veze“ na trendové vlně, se díky tomu daří expandovat i za hranice domovského regionu. A nejen tam, značně posiluje rovněž export na Slovensko.

foto: facebook.com / Nachmelená opice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *