Rubriky
České Budějovice

Pivovar Budvar, České Budějovice

Budějovický Budvar
Budějovický Budvar – etikety v průběhu času

Budějovický Budvar je známým tuzemským pivovarem. Jaká byla jeho cesta k dnešní popularitě a celé řadě věrných příznivců pěnivého moku napříč světem?

Budějovický Budvar – počátky historie

 
Budějovický Budvar je státním podnikem, který pochází z Českých Budějovic. Ve srovnání s konkurenčními pivovary byl jeho vznik odlišný. Došlo k němu konkrétně roku 1966, a to výměrem tehdejšího ministerstva potravinářského průmyslu.

První snahy začít vařit v tomto městě pivo však mají hlubší kořeny. Novodobá historie konkrétně sahá na konec 19. století. České Budějovice se v té době ocitly v nelehké situaci. Zdejší obyvatelstvo totiž bylo národnostně smíšené a ekonomiku města ovládaly německé podniky.

Tehdy platný volební řád voliče rozlišoval na základě majetku a výše odváděných daní. Češi proto s žádnou převahou počítat nemohli a jejich zastoupení na radnici bylo nulové. Skrze ekonomický vliv bylo proto potřeba posílit i politické pozice. Tehdejší němečtí zaměstnavatelé tak vytvořili tlak, který vedl v ryze „českou“ odpověď v podobě založení Českého akciového pivovaru.

Jeho založení sice nebylo bez komplikací a provázely jej četné politické rozmíšky, nicméně již roku 1895 se zde skutečně mohlo začít vařit pivo. Budějovický Budvar se následně stal přímým nástupcem akciového pivovaru.

Podíváme-li se však na pivovarnickou tradici tohoto koutu naší vlasti ještě podrobněji, musíme pro úplnost ještě uvést, že i samotný akciový pivovar navázal na tradici dávnější. Pivo se totiž v Českých Budějovicích vařilo dokonce už ve 13. století.

Scezování. Úkolem scezování je oddělit zbytky sladového šrotu od roztoku
Scezování. Úkolem scezování je oddělit zbytky sladového šrotu od roztoku

Budějovický Budvar – pivo z Čech na cestě do světa

 
Na tuto historickou tradici se v letech následujících podařilo navázat s mimořádným úspěchem. Už v roce 1896 se pivu z Českých Budějovic zadařilo na hospodářské výstavě a výstavě lékárnické v Praze. V roce 1897 pak zástupci pivovaru zdárně vybojovali zlatou medaili na potravinářské výstavě ve Stuttgartu.

V roce 1872 započal export výrobků do Severní Ameriky. A právě se začíná datovat počátek vleklého sporu o ochrannou známku. Věhlas budějovického piva a evropských výrobků obecně přivedl dvojici podnikatelů německého původu C. Conrada a A. Buschek k tomu, aby se alespoň názvem Budweiser pokusili přiblížit evropské kvalitě.

Následně ji navíc propůjčili koncernu Anheuser-Busch. Ten pod touto značkou pivo vyráběl a vařil a pochopitelně si mínil i registrovat ochrannou známku, a to v roce 1907. Tento krok však nezůstal ze strany budějovického pivovaru bez odezvy a řadu let pak se střídavými úspěchy docházelo k soudním sporům.

Budějovický Budvar
Budějovický Budvar

V roce 1930 přichází další mezník v podobě registrace ochranné známky Budvar. Ta se používala pro exportní 12° světlý ležák. Značný mezinárodní úspěch nakonec rozhodl i o tom, že se označení Budvar rozhodnutím správní rady začlenilo i do názvu pivovaru.

Budějovický Budvar – současnost


Cenné duševní vlastnictví se nakonec rozrostlo na více než 380 ochranných známek registrovaných celkem ve 101 zemích světa. Z Budějovického Budvaru se tak bez nadsázky stal jeden z národních klenotů.

Asi tak...
Asi tak…

Napříč lety se zároveň podařilo sládkům v Českých Budějovicích uchovat tradiční kvalitu a typickou chuť piva Budweiser Budvar. A spotřebitelé se za to pivovaru jednoznačně odměnili svou přízní. V roce 2004 se dokonce Budějovický Budvar stal druhým největším exportérem piva u nás.

Úspěšnost dokládají i další čísla. V roce 2007 činil výstav piva 1 253 000 hektolitrů. Budějovický Budvar lze v dlouhodobém měřítku označit za jeden z vůbec nejúspěšnějších potravinářských podniků v Česku.

Pilíře, které dělají pivo z Českých Budějovic tím, čím je dnes, jsou tři. Jedná se jednak o výhradní výrobu právě v tomto městě. Spotřebitel tak vždy má záruku budějovického originálu. Neméně důležité jsou i vstupní suroviny, které tvoří hlavně chmel vysoké kvality, moravský slad a jedinečná voda pocházející z vlastních artéských studní. Poté pivo zraje v ležáckých tancích, aby se plně rozvinula jeho chuť.

foto: facebook.com / Budějovický Budvar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *