Rubriky
Plzeň

Plzeňský Prazdroj

Pivovarnictví je oborem, který má v Česku již hlubokou tradici. Jedním z pilířů tohoto odvětví je i společnost Plzeňský Prazdroj. Které nejzajímavější momenty její historii provázely?

Plzeňský Prazdroj – jak to v Plzni začalo


Plzeňský Prazdroj, plným názvem Plzeňský Prazdroj, a. s., je českou společností primárně zaměřenou na produkci piva.

Jedná se konkrétně o tzv. pivo plzeňského typu. To je světlé spodně kvašené pivo vařené dle plzeňské receptury. Historie výroby tohoto piva je už poměrně dlouhá. Pivovarské kvasinky piva specifického typu vznikly již před 500 lety a jde o hybrid kvasinek Saccharomyces cerevisiae.

Plzeňský Prazdroj své produkty na trh dodává pod obchodním názvem Pilsner Urquell. Nicméně pod společnosti patří další společnosti se stejným zaměřením. Jedná se o pivovar Radegast a pivovar Velké Popovice.

Historie pivovarnictví, na kterou nynější Plzeňský Prazdroj navazuje, je ostatně velmi bohatá a již i poměrně dlouhá. Začíná u plzeňských měšťanů. Jednotlivým domům udělil tzv. právo várečné už ve 13. století tehdejší král Václav II.

Smolení ležáckých sudů
Smolení ležáckých sudů

Plzeňský Prazdroj – jak vzniká měšťanský pivovar

 
Kvalita soudobého piva však byla s otazníkem, což vynutilo právě i potřebu vybudovat pivovar, kde bude úroveň piva vyšší. Zlomem v historii Plzeňského Prazdroje se tak stává rok 1842. Společnými silami zde měšťané zakládají Měšťanský pivovar. Realizací samotného objektu pivovaru byl pověřen stavitel Martin Stelzer.

V tomto nově vzniklém pivovaru vzniká pod taktovkou sládka Josefa Grolla budoucí slavné plzeňské pivo, jehož sláva brzy dobude díky charakteristické chuti celý svět. Spodně kvašený ležák z Plzně zažívá úspěch i v sousední Vídni, kdy se tehdejší Měšťanský pivovar stal oficiálním dodavatelem císařského dvora.

Se stoupající slávou plzeňského pivovaru a jeho produkce je nutné začít rovněž originální českou výrobu důsledně chránit. Proto si v roce 1859 nechává Měšťanský pivovar zaregistrovat značku „Pilsner Bier“ neboli „Plzeňské pivo“.

V roce 1870 následuje založení Prvního plzeňského akciového pivovaru, který byl předchůdcem dnešní značky Gambrinus. V čele podnikatelů, kteří se na vzniku nové společnosti podíleli, stál velkoprůmyslník Emil Škoda, který ovšem mnohem více v historii proslul jakožto zakladatel strojírenské továrny Škoda v Plzni. 

Legendární brána do pivovaru Plzeňský Prazdroj
Legendární brána do pivovaru Plzeňský Prazdroj

Plzeňský Prazdroj kupuje japonské Asahi Breweries

 
V současné době však celou společnost Plzeňský Prazdroj vlastní japonská společnost Asahi Breweries, která sídlí v městě Sumida nedaleko Tokia. Ta jej v roce 2016 s převzala od největší světové pivovarnické společnosti, belgické firmy Anheuser-Busch InBev. Stalo se tak v rámci jejího sloučení s pivovary SABMiller.

Pod stejnou společnost patří i další pivovary napříč celou Evropou. Asahi Breweries vlastní polské pivovary Tyskie a Lech, slovenský Topvar (Saris, Smadny Mnich) a rumunský Ursus.

Současný Plzeňský Prazdroj rovněž svou činnost nestaví jen na výrobě piva. Z jeho dílny taktéž pocházejí další alkoholické nápoje, z nichž nejpopulárnější jsou mezi spotřebiteli cidery Frisco a perlivé nápoje Viper.

Pivo ovšem pořád jednoznačně dominuje, jak dokládají i statistiky. Plzeňský Prazdroj v roce 2019 dosáhl rekordních čísel, celkově totiž dodal zákazníkům úctyhodných 11,7 milionu hektolitrů piva.

Plzeňský Prazdroj – když pivaři slaví

 
Dnes se plzeňský pivovar nejen věnuje výrobě piva, ale stále aktivně udržuje celou tradici pivovarnictví v Plzni. Proto se pivovar pravidelně stává dějištěm četných kulturních akcí souvisejících právě s pěnivým mokem. Hudbou doprovázená produkce zde své útočiště nachází hlavně během prázdnin.

Asi nejvýznamnější z těchto událostí je však až podzimní Pilsner Fest, jímž si pivovar každoročně připomíná výročí první várky plzeňského ležáku. Letošní ročník se tak například ponese ve znamení oslavy už 180 let, které od památného momentu uplynuly. Svou účastí tuto oslavu svátku piva podpoří i známí čeští umělci jako například David Koller.

foto: facebook.com / Plzeňský Prazdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *